W dniach 30-31 maja Bydgoszcz obchodziła 120-lecie komunikacji miejskiej. Organizatorzy jubileuszu postarali się o parady zabytkowego taboru, wystawy i szereg innych atrakcji.

Świętowanie zaczęło się już w piątek 30 maja 2008 roku. W sali sesyjnej ratusza przy ul. Jezuickiej 1 została zorganizowana sesja popularnonaukowa pn. ‘120 lat Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy’. Zostało tam zaprezentowanych kilka ciekawych referatów m.in.

  • ‘Zarys dziejów komunikacji miejskiej w Bydgoszczy’.
  • ‘Tramwaj do Fordonu’.
  • ‘Ocena zasadności przebiegu nowych tras tramwajowych w świetle obsługi komunikacyjnej mieszkańców Bydgoszczy’.
  • ‘Wspomaganie finansowe projektów budownictwa drogowego ze środków finansowanych Unii Europejskiej’.

Po południu wielu bydgoszczan odwiedziło wystawę filatelistyczną ‘Komunikacja w Polsce i na świecie’. Na siedmiu ekranach znalazły się ekspozycje:

  • ‘Tramwajem po starej Europie’ (na pocztówkach z początku XX wieku),
  • ‘Jedyny taki tramwaj na świecie’ (Schwebebahn z 1901 roku, tramwaj podwieszony w niemieckim Wuppertalu, z napędem na dachu, kursujący nad ulicami),
  • ‘Bydgoskie tramwaje w obiektywie’ (widzane artystycznie),
  • ‘Tramwaje w dokumentacji pocztowo-filatelistycznej’,
  • przegląd znaczków pocztowych przedstawiających początki komunikacji tramwajowej na świecie,
  • ‘Historia tramwaju’ na znakach Pawła Korcza, filatelisty z Poznania.

Wystawę przygotował p. Krystian Żurawski jedyny w rejonie pasjonat znaków związanych z komunikacją i transportem szynowym. Ta unikatowa ekspozycja była czynna w holu głównym Urzędu Pocztowego przy ul. Jagiellońskiej 6.

Następnego dnia czyli w sobotę Miejskie Zakłady Komunikacyjne otworzyły natomiast bramy swoich zajezdni. Każdy mógł przyjechać do zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej zabytkowym wagonem ‘Herbrand’ lub ‘5N’ (wagony regularnie kursowały na trasie: pętla LPKiW – Zajezdnia tramwajowa). Pracownicy oprowadzali bydgoszczan po różnych zakamarkach hal. Pokazywali, gdzie są remontowane tramwaje, jak przebiega ich obsługa oraz jak się je myje i przygotowuje przed wyjazdem na trasę. W zajezdni można też było obejrzeć wystawę poświęconą komunikacji tramwajowej. Tego dnia na Toruńskiej zjawił się również drugi nowoczesny tramwaj typu ‘122 N’, który w nocy dostarczyła bydgoska PESA. Każdy kto zwiedził zajezdnię tramwajową mógł udać się w drogę powrotną tramwajem lub specjalną linią autobusową dojechać do zajezdni przy ul. Karola Szajnochy. W zajezdni autobusowej można było zapoznać się z kilkoma typami autobusów, które na co dzień wożą bydgoszczan. Dzieciom największą radość sprawiła możliwość zajęcia miejsca za kierownicą pojazdów. W zajezdni przy ul. Szajnochy, podobnie jak na Toruńskiej, każdy mógł zobaczyć hale obsługi autobusów oraz obejrzeć wystawę poświęconą historii komunikacji autobusowej.

Na bydgoskiej imprezie pojawili się również miłośnicy z Warszawy i Poznania, którzy przyjechali zabytkowymi autokarami. Ich czerwonego ‘ogórka’ czyli Jelcza 272 MEX oraz Jelcza 043 z przyczepą PO-01 można było zobaczyć na placu przy ul. Grodzkiej. Swoje pojazdy Jelcz 043 i Jelcz M-11 zaprezentowała tam również sekcja Komunikacyjna Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz firma FR-bus – autobus Volvo B9M z 1983 r.

Wielką atrakcją dla filatelistów była tramwajowa poczta, która funkcjonowała na trasie: Zajezdnia tramwajowa – pętla LPKiW – Zajezdnia tramwajowa. Zabytkowy wagon ‘Herbrand’ przewoził przesyłki z całej Polski i po ostemplowaniu okolicznościowym stemplem (‘120 lat Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy’) oraz datownikiem wracały do Urzędu Pocztowego przy ul. Jagiellońskiej 6. Oprócz tego Poczta Polska uruchomiła na Rybim Rynku specjalne stoisko, na którym można było nabyć okolicznościowe karty pocztowe i znaczki.

Z okazji 120-lecia Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy, 31 maja 2008 roku jeden skasowany w tramwaju bilet upoważniał do przejazduisMobile tramwajami przez cały dzień.

Organizatorami imprezy byli:

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy i Miejskie Zakłady Komunikacyjne Sp. z o.o. w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta w Bydgoszczy, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, Centrum Poczty Oddział Regionalny w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Bydgoszczy, Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz firma FR-bus grupa Kowalski i Wspólnicy.

Stanisław Sitarek